X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

Iris Recognition

گاما

تصحیح گاما


به علت اهمیتی که پردازش تصویر در زمینه­های مختلف ایفا می­کند، استفاده از روش­های بهسازی تصویر ضروری به نظر می­رسد و اخیرا توجه بسیاری از محققین را به خود جلب نموده است. بیشتر کارهایی که در زمینه بهسازی تصویر انجام شده است مربوط به حذف نویز و رفع اثر بلورینگ می­باشد. علی رغم اینکه بهبود روشنایی تصویر به عنوان یکی از پیش­پردازش­های مهم محسوب می­شود این موضوع کمتر مورد بررسی قرار گرفته است. برای مثال با تغییر نور صحنه از یک محیط به محیط دیگر، بسیاری از الگوریتم­های ردیابی اشیا با شکست مواجه می­شوند. همچنین در سیستم­های تشخیص چهره، تغییر نور تصویر ممکن است منجر به عدم شناسایی صحیح شخص شود. از اینرو، بهبود روشنایی تصویر در بسیاری از کاربردها ضروری به­نظر می­رسد.

عوامل مختلفی وجود دارند که بر روشنایی تصویر تاثیر نامطلوبی می­گذارند از جمله بسیاری از دستگاه­های تصویربرداری به دلیل مشکلات فنی قادر به نمایش محدودۀ رنگ قابل مشاهده توسط چشم انسان نیستند بدین­گونه که محدودۀ رنگ کمتری را نمایش می­دهند در نتیجه برخی از جزئیات تصویر از بین می­روند. علاوه بر این، به علت ضعف دوربین­ها در پیاده­سازی ساختار چشم انسان برای نمایش بافت و عمق مختلف تصویر و همچنین شرایط مختلف محیطی همانند برخورد هر گونه نور ناخواسته به لنز دوربین نیز اثرات مخربی بر روی روشنایی تصویر ایجاد می­کنند که سبب می­شوند تصاویر روشنایی مطلوب را نداشته باشند.

این  کار از اصلاح گاما جهت بهبود روشنایی تصویر استفاده نموده است.

همانطور که در برنامه خواهید دید ما به هدف خود یعنی اصلاح گاما میرسیم اما در این برنامه کل تصویر بهبود می یابد ولی هدف ما اصلاح بخشی از تصویر می باشد به این معنی که مامیخواهیم که قسمتی از تصویر که تار می باشد با این روش و دادن مقدار گامای مربوطه فقط در قسمت مشخص شده تاثیر گذارد ودر قسمتهای دیگر تصویر تاثیر نگذارد.

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.